Zpět na články

Sjednání hypotečního úvěru online

Redakce
|
22. 01. 2022
|
Nezařazené

Rychlý rozvoj digitálních technologií výrazně přispěl i ke změněn pohledu bank na sjednávání hypotečních úvěrů. Co se dříve zdálo být jako fikce, tady řešení celé žádosti o hypotéku v online prostředí, je dnes již realitou téměř u všech bankovních institucí. Skutečně, sjednat hypoteční úvěr kompletně online již není nereálné. Už několik let je sice v […]

Rychlý rozvoj digitálních technologií výrazně přispěl i ke změněn pohledu bank na sjednávání hypotečních úvěrů. Co se dříve zdálo být jako fikce, tady řešení celé žádosti o hypotéku v online prostředí, je dnes již realitou téměř u všech bankovních institucí. Skutečně, sjednat hypoteční úvěr kompletně online již není nereálné. Už několik let je sice v Česku běžné, že lidé zažádají o hypotéku online, donedávna se však celý proces musel dokončovat osobně na pobočce. I tato poslední bariéra se zdá poslední dobou překonána.

Většina webových aplikací bank nabízí možnost kompletního zadání žádosti o hypoteční úvěr, tedy zadání veškerých informací týkajících se osobních údajů žadatele o hypotéku, jeho příjmů, domácnosti a výdajové stránky. Je nutné mít připravena veškerá data týkající se konkrétního investičního záměru, to znamená jednotlivých parametrů hypotečního úvěru, včetně údajů o zastavované nemovitosti. Online lze provést i ocenění nemovitosti. Nespornou výhodou online odhadu je jeho cena – obvykle je zdarma. Jednotlivé platformy také umožňují automatické vygenerování smluvní dokumentace. Celý proces lze zvládnout během jednoho dne.

Statistická data jednoznačně dokazují, že obliba online komunikace s bankami stále roste. Motivací je pro klienty úspora času nebo výhodnější úroková sazba. Online hypotéku sjednávají častěji muži, věk žadatelů se pohybuje mezi 30 a 45 lety. Pro banky pak online sjednání představuje možnost jak si upevnit či zlepšit svoji pozici na trhu v objemu poskytovaných hypoték. Banky, které k procesu digitalizace přistoupily deklarují neustále se zvětšující podíl sjednaných úvěrů online. Většina bank se proto snaží svoje služby v online oblasti neustále zdokonalovat a celý proces plně digitalizovat, včetně podpisu smluvní dokumentace. Postupně se rozšířili i možnosti sjednat online více typů hypoték, než jen refinancovat, jak bylo obvyklé na „počátku digitalizace“.

Samozřejmě i my podporujeme řešení celého procesu sjednání hypotečního úvěru online cestou. Vzhledem k tomu, že orientace v jednotlivých nabídkách, termínech a aplikacích nemusí být vždy jednoduchá, doporučujeme konzultaci s našimi hypotečními specialisty.